Adaptacja dziecka w żłobku - Pluszowy Miś
 

Adaptacja dziecka w żłobku

Adaptacja w żłobku jest niewątpliwie dużym przeżyciem zarówno dla dziecka jak i dla rodziców. Najczęściej to pierwsze długie rozstanie mamy ze swoim maleństwem. Musimy dać dziecku trochę czasu, aby przyzwyczaiło się do nowego otoczenia, poznało swoje Panie i zaakceptowało towarzystwo rówieśników. Ale bez obaw mamy parę dobrych rad i wskazówek, dzięki którym przy wzajemnej współpracy i zaufaniu razem z Wami Rodzice przebrniemy przez ten trudny okres. Trudno powiedzieć ile będzie  trwał , ponieważ zależy to od wielu czynników. Czasami adaptacja zajmuje kilka dni, a czasami kilka tygodni.

     Należy mieć na uwadze i być przygotowanym na zmiany w zachowaniu i funkcjonowaniu dziecka. Mogą pojawić się: płaczliwość, trudności ze spaniem, napady agresji, zmniejszenie apetytu itp. Objawy te zależne są od stopnia dojrzałości emocjonalnej dziecka, progu odporności psychicznej, jak i również umiejętności przygotowania do żłobka. Ważne jest to , aby rodzice w okresie adaptacji byli konsekwentni w przyprowadzaniu dziecka do żłobka.

Rady i wskazówki :

  • W pierwszych dniach pobyt dziecka powinien być krótki i stopniowo się wydłużać.
  • Żegnamy i witamy swoje dziecko zawsze z uśmiechem.
  • Nie okazujemy dziecku negatywnych emocji. Mówimy, że wrócimy i  tuląc , całując, życzymy mu miłego dnia.
  • Dziecko musi czuć, że nie idzie do żłobka bo musi, ale dlatego żeby dobrze się bawić i aktywnie spędzać czas.
  • Nie przedłużajmy rozstania stojąc w drzwiach, to zawsze wywołuje u dziecka poczucie tęsknoty i straty. Pożegnanie musi być czułe, ale zdecydowane.
  • Labilność emocjonalna u najmłodszych sprawia, że szybko zapominają o rozłące z Rodzicami i płacz, złość zastępują  zainteresowanie zabawkami, koledzy, koleżanki z grupy i dobra zabawa przez cały dzień.
  • Przynosimy maluchowi z domu jego ulubioną maskotkę, kocyk, smoczek który kojarzy się dziecku z domem i bezpieczeństwem.
  • Ubieramy naszą pociechę w wygodne i luźne ubranko, aby czuło się komfortowo i mogło swobodnie baraszkować.
  • W adaptacji pomaga przyzwyczajenie naszej pociechy do planu dnia w żłobku, aby  tok zajęć stał się jego naturalnym rytmem.

PLAN DNIA

7.00 - 8.00       Przywitanie dzieci w żłobku.

8.00 - 8.30       Zabawy swobodne dzieci, poranna gimnastyka.

8.30 - 9.00       Czynności higieniczne, śniadanie.

9.20 - 10.30     Zajęcia dydaktyczne w zależności od dnia tygodnia; rytmika, zajęcia plastyczne, język angielski, zajęcia muzyczne, ćwiczenia logopedyczne, ćwiczenia oddechowe. Zabawy na świeżym powietrzu, spacer.

10.30 - 10.50     Zajęcia relaksacyjne, czytanie bajek .

10.50 - 11.20     Zabiegi higieniczne, zupa.

11.20 - 13.30     Czas odpoczynku, leżakowanie.

13.30 - 14.00     Drugie danie.

14.00 - 14.45     Zajęcia plastyczno-techniczne, swobodna zabawa.

14.45 - 15.00     Podwieczorek

15.20 - 17.00     Zabawy na dworze – gdy nie sprzyja pogoda zabawy indywidualne i grupowe w sali, oczekiwanie na Rodziców, rozmowy z Rodzicami.